Microsoft Surface Pro 7 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 1 Komentarz
Pojawiła się siódma generacja najważniejszego laptopa w ofercie Microsoftu. Czym wyróżnia się Surface Pro 7?

Do czynieni mamy z kolejną wersją laptopa 2w1, które pracuje w trybie laptopa i tabletu. W porównaniu z poprzednią odsłoną, producent postawił na nowsze podzespoły, a także na lepszą łączność bezprzewodową.

Polecane laptopy

Microsoft Surface Pro 7 – dane techniczne oraz cena

Na rynek został o wypuszczonych wiele konfiguracji tego 12-calowego laptopa, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej i sprawdzić, czy rzeczywiście zasługują na zainteresowanie. Zwłaszcza że są one zróżnicowane pod względem sprzętowym.

Microsoft Surface Pro 7 – dostępne konfiguracje

Jak już zostało wspomniane, nowa generacja Surface Pro występuje na rynku w wielu wersjach, co pozwala nam dostosować swój wybór do konkretnego zastosowania. Wykorzystane podzespoły wpływają także na ostateczną cenę sprzętu – różnica między modele najtańszym a najdroższym wynosi ponad 7 tysięcy złotych.

Naszą analizę rozpoczniemy od procesorów. Microsoft postawił na układy Intela dziesiątej generacji. Zostały wykonane w 10-nanometrowych procesie technologicznym, dlatego możemy liczyć nie tylko na wyższą wydajność, ale również na doskonałą efektywność energetyczną. Do wyboru mamy 3 modele. W konfiguracjach najlepszych znajdziemy układ Intel Core i7-1065G7, który wykorzystuje cztery fizyczne rdzenie i osiem wątków. Jego częstotliwość taktowania wynosi zaledwie 1300 MHz w trybie bazowym, jednak w trybie turbo może zostać podbita do poziomu wynoszącego aż 3900 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji układu jest 8 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP 15 W.

Ten niskonapięciowy procesor gwarantuje bardzo sprawne działanie w trybie wielowątkowym, dzięki któremu nie powinien mieć większych trudności z obsługą nie tylko programów biznesowych, ale również półprofesjonalnych. Posłuży więc do wykorzystania pakietu biurowego, obróbki grafiki, montażu materiałów filmowych czy też obsługi narzędzi multimedialnych. Jego wszechstronność i całkiem duże możliwości potwierdzają programy diagnostyczne. Na platformie Cinebench R15 uzyskał on średnią w testach wynoszącą 175 punktów dla trybu jednowątkowego i 720 punktów dla trybu wielowątkowego.

Drugim procesorem montowanym w Microsoft Surface Pro 7 jest Intel Core i5-1035G4, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W porównaniu z modelem i7, wyróżnia się nieco niższym taktowanie. W trybie bazowym wynosi 1100 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu 3700 MHz. Pamięci podręcznej również jest mniej (6 MB zamiast 8 MB). Wszystko to przekłada się oczywiście na gorsze wyniki, nie można jednak powiedzieć, by różnica między tym procesorami była znacząca. Wręcz przeciwnie – oba urządzenia poradzą sobie z obsługą tych samych programów.

Znacznie gorszy jest natomiast procesor Intel Core i3-1005G1, którego montuje się w najtańszych konfiguracjach omawianego laptopa. Tym razem mamy do czynienia z układem dwurdzeniowym i czterowątkowym, o częstotliwość taktowania wynoszącej 1200-3400 MHz i 4 MB pamięci podręcznej. Ze względu na mniejszą ilość rdzeni i wątków, nie zagwarantuje tak szerokiego zastosowania, jak modele i7 oraz i5. Potwierdzeniem tego są zresztą wyniki Cinebench R15, w których układ uzyskał  kolejno 157 i 406 punktów.

Żaden z oferowanych na rynku modeli laptopa Microsoft Surface Pro 7 nie wykorzystuje dedykowanej karty graficznej. Skorzystać możemy wyłącznie z jednostek zintegrowanych, które są ograniczone ze względu na wykorzystanie pamięci współdzielonej. W przypadku konfiguracji Microsoft Surface Pro 8 bundle i7-1065G7 i i5-1035G4, skorzystać możemy z jednostki graficznej Intel Iris Plus Graphics G7, natomiast wersje z procesorem i3 pracują z kartą Intel UHD Graphics G1.

Producent pozwolił również na wybór ilości pamięci RAM. Na rynku oferowane są bowiem urządzenia wyposażone w kości typu LPDDR4x, których pojemność może wynieść 4 GB, 8 GB lub 16 GB. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze szybki dysk twardy SSD typu M.2 PCIe, który zapewni znaczne przyspieszenie działania systemu operacyjnego. Jego pojemność wyniesie od 128 GB do 1 TB. Jest więc z czego wybierać.

Microsoft Surface Pro 7 – wygląd

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku poprzednich generacji, do czynienia mamy z urządzeniem ultramobilnym. Jest to model konwertowalny, co oznacza, że może pracować w trybie laptopa, a także tabletu. Wszystko to jest możliwe dzięki odłączanej klawiaturze typu Cover (co istotne, nie zawsze jest ona dołączana do zestawu). Producent dołącza również specjalne pióro Surface Pen (też nie zawsze znajduje się w zestawie), które ułatwia wykorzystanie dotykowego ekranu, na przykład podczas szkicowania.

Laptop jest bardzo lekki. Jego waga bez klawiatury wynosi bowiem od 775 do 790 gramów. Dzięki temu, doskonale sprawdzi się w podróży. Bez większych trudności można z niego korzystać w autobusie, pociągu czy też w samochodzie. Magnezowa obudowa urządzenia wyróżnia się odpowiednią sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Nie wygina się nadmiernie pod naporem, dlatego możecie być spokojni o jej kondycję w przypadku częstego wykorzystania jej w trybie mobilnym. Warto nadmienić, że producent zdecydował się na wykorzystanie na chłodzenie na dyskretne chłodzenie obwodowe, które pracuje bardzo cicho. Jest to także zasługa wykorzystania niskonapięciowych podzespołów.

Jak na laptopa 12-calowego, Surface Pro 7 dysponuje całkiem przyzwoitym zestawem portów i złączy. Cieszy przede wszystkim dostępność portu USB typu C.

Microsoft Surface Pro 7 – matryca

Każdy model laptopa został wyposażony w 12-calowy wyświetlacz PixelSense, obsługujący rozdzielczość 2736x1824, proporcję 3:2, a także 10 punktów dotykowych. Gwarantuje on bardzo przyzwoitą jakość obrazu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wysoki kontrast, szerokie kąty widzenia i zadowalające pokrycie barw. Wszystko to sprawia, że możemy liczyć nie tylko na żywy, wysokiej jakości obraz, ale również na możliwość wykorzystanie programów do obróbki graficznej. Obsługa dotyku również jest bardzo wygodna.

Dzięki temu, urządzenie dobrze sprawdzi się zarówno w trybie laptopa, jak i tabletu. Nieco problematyczna może okazać się jednak praca w pełnym słońcu. Na ekranie pojawiać się będą bowiem refleksy świetlne, które doprowadzą do znacznego obniżenia widoczności wyświetlanych treści.

Microsoft Surface Pro 7 – klawiatura i touchpad

Jak już zostało wspomniane, do urządzenia przygotowana została specjalna klawiatura Surface Cover. Niestety, w przypadku niektórych konfiguracji trzeba dokupić ją osobno. Podobnie jak pióro Surface Pen.

Sama klawiatura została wykonana bardzo dobrze. Użyte materiały i przełączniki sprawiają, że klawisze wyróżniają się wyraźnym skokiem oraz cichym działaniem. Wszystko to przekłada się na bardzo wygodną pracę, a także bezproblemowe pisanie bezwzrokowe. Problemem może okazać się jednak to, że klawiatura nie jest podświetlana. Do jakości wykonania touchpada nie można się przyczepić. Płytka nie jest może duża, jednak jej właściwości ślizgowe zapewniają wygodne sterowanie kursorem. Dobrze radzi sobie także z obsługą gestów. Warto podkreślić, że producent zamontował w laptopie dwa aparaty – przedni (5 MPix, nagrywanie w Full HD) oraz tylny (8 MPix, nagrywanie w Full HD).

Microsoft Surface Pro 7 – wydajność

Wykorzystanie najnowszych procesorów Intela zapewniło wyraźny skok wydajnościowy w porównaniu z poprzednią generacją sprzętu. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na jeszcze lepszą pracę w trybie wielowątkowym, co pozwoli na sprawniejszą obsługę nowych programów biznesowych i półprofesjonalnych.

Specyfikacja Microsoft Surface Pro 7 wskazuje również na wykorzystanie wyłącznie zintegrowanych kart graficznych. W pewien sposób ogranicza to możliwości oferowanych sprzętów, jednak w przypadku smukłych, 12-calowych laptopów jest to zrozumiałe. Jednostka Intel Iris Plus Graphics G7 dobrze sprawdza się w ramach wspomnianego wcześniej zastosowania. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki testów diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 4517 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 60928 punktów.

Test Microsoft Surface Pro 7 objął także obsługę gier. Po pracy, laptop pozwoli na ogrywanie wielu ciekawych tytułów o nieco niższych wymaganiach sprzętowych. Dobrze sprawdzi się także podczas obsługi klasyków.

Microsoft Surface Pro 7 – wady i zalety

Siódma generacja flagowego laptopa od Microsoftu wprowadza potrzebne zmiany, przede wszystkim w wykorzystywanych podzespołach. Najnowsze procesory Intela bardzo dobrze sprawdzają się podczas obsługi programów biznesowych, ale nie tylko. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze sprawna praca w trybie mobilnym. Po stronie zalet laptopa warto zapisać także bardzo wysoką jakość wykonania obudowy, która jest nie tylko niezwykle elegancka, ale również bardzo wytrzymała pod względem mechanicznym.

Użytkownicy powinni być zadowoleni również z jakości wykonania osprzętu, a także z zestawu portów i złączy. Dodać do tego należy przyzwoitą matrycę. Problemem okaże się oczywiście cena Microsoft Surface Pro 7, a raczej horrendalne różnice cenowe między poszczególnymi konfiguracjami sprzętowymi. Za pojemniejszy dysk w wielu przypadkach trzeba zapłacić ponad tysiąc złotych. Co więcej, nie wszystkie wersje urządzenia zostają wyposażone w klawiaturę i pióro – wiąże się to więc z kolejnymi wydatkami.

ZALETY

  • Nowe, lepsze podzespoły
  • Sporo dostępnych konfiguracji
  • Szybkie dyski twarde SSD M.2 PCIe
  • Wysoka jakość wykonania obudowy
  • Solidny osprzęt
  • Zadowalający zestaw portów i złączy
  • Dobrej jakości matryce

WADY

  • Wysokie ceny
  • Ogromne różnice cenowe między poszczególnymi konfiguracjami
  • Klawiatura i pióro nie zawsze są dołączane do zestawów

Microsoft Surface Pro 7 – podsumowanie, czy warto?

Kolejna wersja urządzenia 2 w 1 od Microsoftu utrzymuje poziom ustalony przez poprzednie modele. Nadal mamy do czynienia z wysokiej jakości sprzętem mobilnym, który wyróżnia się naprawdę solidnym wykonaniem. Jeśli wiec dysponujecie wystarczającym budżetem i często pracujecie poza biurem, powinniście się nim zainteresować. Zwłaszcza że występuje na rynku w wielu zróżnicowanych wersjach.

Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Będziecie mieli 7 w sklepie internetowym?
Specjalista Morele | 00:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.